jak-gdzie-kiedy.pl RWD - Rogalski, Wigura i Drzewiecki, młodzi ambitni konstruktorzy młodego rodzimego stawiającego pierwsze kroki na arenie międzynarodowej lotnictwa, podjęli w roku 1927 współpracę twórczą, która zaowocowała wkrótce oryginalną - nowatorską konstrukcją polskiego samolotu sportowego.

jak-gdzie-kiedy.pl Wyliczony, co do ułamka milimetra przez Stanisława Wigurę, jeszcze wtedy studenta Politechniki – RWD-1, był początkiem serii bardzo udanych samolotów konstrukcji Polskiego zespołu młodych zapaleńców. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera-mechanika Politechniki Warszawskiej w 1929 roku, Stanisław Wigura uzyskał dyplom pilota sportowego w Aeroklubie Akademickim.


jak-gdzie-kiedy.pl Pilot wojskowy Franciszek Żwirko, oficer łącznikowy w tworzonym przez młodych konstruktorów Aeroklubie Akademickim, 22 grudnia 1931 roku został przeniesiony ze stanowiska przy aeroklubie na stanowisko dowódcy eskadry szkolnej Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. jak-gdzie-kiedy.pl Jednakże już od końca 1929 roku, zdobywał na kolejnych RWD wraz ze swym dobrym przyjacielem-konstruktorem Wigurą jako mechanikiem pokładowym i nawigatorem, laury i zaszczyty na wielu międzynarodowych zawodach lotniczych. Wytypowany przez komisję Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej do reprezentowania Polski w zawodach samolotów turystycznych Challenge 1932, Franciszek Żwirko wiedział, że pokonać musi już aż za dobrze zakorzenioną hegemonię niemiecką Fritza Morzika i Wolfa Hirtha, którzy w razie kolejnej wygranej zdobyliby puchar na własność.


jak-gdzie-kiedy.pl W tej bitwie o honor Polskiego Lotnictwa i Polskiej myśli technicznej stanęli razem na Berlińskim lotnisku Berlin-Staaken dwaj przyjaciele: porucznik pilot Wojska Polskiego Franciszek Żwirko i konstruktor specjalnie przygotowanego na te zawody RWD-6 o rejestracji SP-AHN, inżynier Stanisław Wigura. Ponad czterdzieści załóg z Niemiec, Francji, Włoch, Polski, Czechosłowacji i Szwajcarii stawało do konkursu w trzech oddzielnych konkurencjach. Pierwszą próbę „sprawności technicznej” nasi piloci i RWD - 6 zaliczyli zaraz po Włochach na drugim miejscu. jak-gdzie-kiedy.pl Druga próba, to prowadzenie Polaków w klasyfikacji generalnej po locie na trasie długości 7363 km, prowadzącym przez Warszawę, Kraków, Pragę, Wiedeń, Zagrzeb, Vicenzę, Rimini, Rzym, Bellinzonę, Cannes, Lyon, Stuttgart, Bonn, Paryż, Rotterdam, Hamburg, Göteborg i Berlin. Ostatni etap - trzystukilometrowy lot na szybkość, w którym zwycięstwo było już tylko formalnością, gdyż przewaga punktowa uzyskana przez Polskich pilotów nad innymi ekipami zapewniła im zwycięstwo 461 punktami w prestiżowych Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.


jak-gdzie-kiedy.pl Witało na lotnisku Mokotowskim w Warszawie zwycięską załogę ponad sto tysięcy osób. Wiwatom nie było końca, a niesieni na rękach szczęśliwego jak-gdzie-kiedy.pl tłumu lotnicy byli i pozostaną na zawsze Bohaterami Polskiego Narodu. Na pamiątkę tego wielkiego zwycięstwa Żwirki i Wigury , wynoszącego Polskie Lotnictwo na zasłużone pierwsze miejsce światowej aeronautyki, dzień 28 sierpnia to Polskie Święto Lotnictwa.


jak-gdzie-kiedy.pl Dwa tygodnie po tym tryumfalnym powitaniu nastała czerń żałoby narodowej i wielki ciężar smutku. Żwirko i Wigura, Bohaterowie Polscy zginęli, a z całej Polski i z całego Zaolzia, jak-gdzie-kiedy.pl przychodziły tysięczne tłumy by uczcić pamięć Polskich Bohaterów przestworzy, tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej w burzy nad Czechami, gdzie ścięte skrzydłem spadającego samolotu pozostały dwie sosny – milczące „maszty śmierci”.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew