jak-gdzie-kiedy.pl Pierwszy władca Polski, Mieszko, według podań urodził się niewidomy, a wzrok odzyskał w czasie postrzyżyn w wieku lat siedmiu. Odzyskanie wzroku, wzięto za dobrą wróżbę dla Polski, która spełniła się gdy Mieszko I, już jako władca, postanowił zerwać z pogańskimi zwyczajami, wielożeństwem i pojąć za żonę księżniczkę czeską Dąbrówkę. Wysłane do Czech, chrześcijańskich już od czasu Bożywoja, dostojne poselstwo, powróciło z odpowiedzią Dąbrówki, która zgadzała się poślubić Mieszka ślubem kościelnym, a więc pod warunkiem że przyjmie on chrzest, tak jak i cały Naród Polski.

 


jak-gdzie-kiedy.pl Przygotowywał się więc Mieszko skrupulatnie, a liczni z Czech przybyli duchowni jak Polska długa i szeroka, głosili Słowo Boże. Jako pierwszy chrzest przyjął Mieszko, wraz z najbliższą rodziną, 14 kwietnia 966 roku. Powstające w miejsce dawnych pogańskich miejsc kultu kościoły i świątynie obdarował Książę gruntami i nakazał by dziesiątą częścią dochodów - dziesięcinę im oddawać.

To za sprawą Dąbrówki powstała kaplica i palatium Mieszka I, pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce, tam właśnie gdzie stoi teraz Kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.


jak-gdzie-kiedy.pl Wraz ze sprowadzonymi księżmi, którzy naród polski chrzcili i uczyli, weszła do użytku, nie tylko liturgicznego łacina, podobnie jak w całej zachodniej Europie otwierając umysły na cenny dorobek naukowy, wiedzę wszelaką, również wojenną i sztukę. Łacina umożliwiała także Państwu Polskiemu rozwój i utrzymanie pełnoprawnych stosunków i kontaktów z całą ówczesną Europą,

jak-gdzie-kiedy.pl już nie jako niepokorna kraina pogańska wspaniałomyślnie przez Krzyżaków nawracana. Naród Polski dumny i wierzący, przez długie wieki jeszcze na Mszy św. Niedzielnej, w czasie ewangelii, szabel do połowy pochew dobywał, na znak że za wiarę gotów jest walczyć i życie swe w ofierze, jeśli trzeba, z honorem złożyć.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew