Rok po uroczystym otwarciu przez Marszałka Piłsudskiego Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej, skupiającego bez różnicy stanu przedstawicieli całego Narodu, dzwony wszystkich kościołów ziem Polskich obwieściły jak kraj długi i szeroki, że Polska odzyskała wreszcie odebrany jej wskutek rozbiorów dostęp do morza. Na mocy Traktatu Wersalskiego 147 kilometrowa morska granica Polski, rozciągała się od Orłowa po Wierzchucin.


Po ośmiu wiekach - od czasu wojen pomorskich Bolesława Krzywoustego - zmiennych kolei losu, dla upamiętnienia tak oczekiwanego odzyskania na stałe przez Polskę "bursztynowego brzegu", 10 lutego 1920 roku miały miejsce symboliczne zaślubiny Polski z Morzem. U stóp białego masztu stanął 1 Batalion Morski, 1 Pułk Ułanów Krechowieckich i Bateria ogniowa Artylerii Konnej. Dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller, przemówił do zebranych osobistości, licznych gości i wiwatującego tłumu: "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj dotrzeć wszędzie pod znakiem Białego Orła…”.


Poświęcona Polska Bandera, przy salwach armatnich została podniesiona na maszt, a wiejący od morza wiatr, ku Polsce ją skierował. Oddano honory wojskowe, sztandary pochylone ku falom powitały Polskie Morze, a gen. Józef Haller wjechał konno w morską toń, wrzucił platynowy - jeden z dwóch ufundowanych przez Gdańszczan - pierścień, wręczony mu uprzednio przez dr Józefa Wybickiego (prawnuka), na znak, że Polska z morzem ślub wieczny bierze.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew