Przez całe swe życie walczył o Niepodległą Polskę. Już w młodych latach zapalony harcerz, walczył z bolszewikami w roku 1920 w 211 Pułku Ułanów, odznaczony za waleczność i zasługi. W Kampanii Wrześniowej, dowodzony przez niego oddział kawalerii odznaczył się w boju unicestwiając dwa samoloty i siedem czołgów wroga.

17 października 1939 roku przeszedł do konspiracji…


19 września 1940 roku sam dołączył do złapanych w łapance na ulicach Warszawy, by dobrowolnie trafić do obozu zagłady, zdobyć informacje i zorganizować, w obozie! ruch oporu. Uprzednio przekonał majora Jana Włodarkiewicza, dowódcę Tajnej Armii Polskiej, o swym planie – konieczności stworzenia w KL Auschwitz związku wojskowego mającego na celu doprowadzenie do masowej ucieczki więźniów w połączeniu z równoczesnym atakiem Armii Krajowej. Wydostał się z obozu po ponad dwóch latach „czynnej służby”, by kontynuować dalej walkę i zdać relację, jako pierwszy, Światu o faszystowskiej zbrodni.


Powstanie WarszawskieMuzeum
Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa
22 539 79 05

strona internetowa Muzeum
produkt
- znów walka w Zgrupowaniu "Chrobry II"; dowodził oddziałem w „Reducie Witolda”; po upadku Powstania jeniec oflagu Murnau. Wyzwolenie i II Korpus Polski we Włoszech skąd rozkazem gen. Andersa pod koniec 1945 roku wrócił do Polski by ...walczyć! Kontynuował walkę, gdy Polska oficjalnie wyzwolona, była nadal zniewolona przez zagorzałych wrogów polskości. Aresztowany 5 maja 1947 roku został oskarżony o szpiegostwo na rzecz wrogiego mocarstwa i planowanie zamachów na wysokich urzędników państwowych, więziony i torturowany przez sześć miesięcy na Rakowieckiej w Warszawie, skazany w upozorowanym procesie - został stracony 25 maja 1948 roku. „Oświęcim to była igraszka…” zwierzył się swej Żonie w ostatnich słowach. Niepokonany, był i pozostał wierny swymi ideałom. UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


Raport Witolda Pileckiego z Auschwitz:

„Co może powiedzieć ludzkość dziś, ta ludzkość, która chce dowieść postępu kultury, a XX wiek postawić znacznie wyżej od wieków przeszłych. Czy w ogóle my, ludzie XX wieku, możemy spojrzeć w twarze tych, co żyli kiedyś i - śmieszna rzecz - dowodzić naszej wyższości

(…) chciałbym pisać tak wielkimi literami, jakich nie ma, niestety, w maszynowym piśmie, żeby te wszystkie głowy, co pod pięknym przedziałkiem mają wewnątrz przysłowiową wodę i matkom chyba tylko mogą dziękować za dobrze sklepione czaszki, że owa woda im z głów nie wycieka - niech się trochę zastanowią głębiej nad własnym życiem, niech się rozejrzą po ludziach i zaczną walkę od siebie, ze zwykłym fałszem, zakłamaniem, interesem podtasowanym sprytnie pod idee, prawdę, a nawet wielką sprawę."

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew