Kiedy najśmielsza operacja Monty-ego to Market Garden i Polacy pod Arnhem...

Największa operacja powietrzno-desantowa II Wojny Światowej, przeprowadzona przez aliantów, rozpoczęła się 17 września 1944 roku ale dopiero od 21 września i desantu polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego źródła niemieckie zaczęły donosić, że zabawa w dżentelmenów się skończyła.

 

Według planu 85 tysięcy alianckich żołnierzy, miało dokonać zdecydowanego wyłomu w siłach niemieckich, zdobyć przyczółki na wschód od Renu i obchodząc Linię Zygfryda opanować tętniące przemysłowe centrum III Rzeszy - Zagłębie Ruhry - paraliżując ją i otwierając drogę na Berlin. Powodzenie tej śmiałej taktycznie operacji mogło zapewnić Aliantom zwycięskie zakończenie działań wojennych jeszcze w 1944 roku.

Bernard Law Montgomery dzięki tej odważnej operacji zamierzał opanować przy pomocy sił desantowych holenderskie przeprawy rzeczne i mosty umożliwiając w dalszej fazie operacji przejście przez tak utworzony 67 milowy korytarz, około 20 tyś. pojazdów brytyjskich jednostek pancernych. Niestety Monty nie znał jeszcze wtedy pojęcia "traffic jam" czyli "korek drogowy". Oprócz niespodziewanie silnego oporu wojsk niemieckich, trudności terenowych i logistycznych szalę zwycięstwa na stronę niemiecką przeważała dodatkowo pogoda...

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew