Jak bohaterska obrona... Westerplatte broni się nadal

Dokładnie o godzinie 4:45 1 września 1939 roku w głośnikach przycumowanego na Zakręcie Pięciu Gwizdków pancernika "Schleswig-Holstein" padł rozkaz Käpitan zur jak-gdzie-kiedy.pl See Gustav Kleikamp: ognia! Po dokładnym ustawieniu okrętu o 4:48 pierwsze pociski jak-gdzie-kiedy.pl w II w.ś wystrzelone przez kanoniera Martina Menzla z pokładu goszczącego w Polsce już od blisko tygodnia, przybyłego z kurtuazyjną wizytą na jak-gdzie-kiedy.pl zaproszenie Senatu Wolnego Miasta Gdańska, artyleryjskiego okrętu szkolnego, przecięły powietrze w stronę Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

"Schleswig-Holstein" - przeddrednot - relikt I wojny światowej jak-gdzie-kiedy.pl pancernik typu Deutschland, przebudowany został i dozbrojony, przerażał ziejąc złowrogo widocznymi na pokładzie czterema paszczami dział kalibru 280 mm i dziesięcioma kalibru 150 mm, umiejętnie skrywał pod swym pokładem szturmową kompanię Marine Stosstruppkompanie.

jak-gdzie-kiedy.pl Rozpoczęła się II wojna światowa w której wzięło udział 61 państw, a podczas sześciu lat jej trwania zginęło 35 milionów ludzi z czego jedna szósta to Polacy. Rzeczpospolita Polska jako pierwsza oparła się hitlerowskim zbrodniarzom, utraciła 40% majątku narodowego

ale przede wszystkim niepodległość.

jak-gdzie-kiedy.pl Lecz historia zaczyna się 31 grudnia 1925 roku gdy zgodnie z postanowieniami Ligi Narodów Polska utworzyła na terenie Westerplatte Składnicę Tranzytową. Ten symbol Polskości w Wolnym Mieście Gdańsku, wzmocniono następnie do stanu 210 żołnierzy obsady z 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, zgodnie z rozkazem Departamentujak-gdzie-kiedy.pl Piechoty Ministerstwa Spraw Wojskowych (L.dz. 668/Tjn.Org.R-112) z 28 lutego 1939 roku, i dozbrojono: trzy tuziny ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych, 2 działka przeciwpancerne 37 mm, 4 moździerze 81 mm oraz stare działo 75 mm. jak-gdzie-kiedy.pl Od grudnia 1938 dowodził tu major Henryk Sucharski, którego zastępcą był kapitan Franciszek Dąbrowski. Dzięki wytrwałym staraniom komendanta Westerplatte, ale także jego zastępcy i pozostałych oficerów udało się w krótkim czasie poprawić system alarmowy i łączności, jak również dopracować system umocnień.

jak-gdzie-kiedy.pl Rozkaz marszałka Edwarda Śmigłego - Rydza przekazany dowódcy majorowy Henrykowi Sucharskiemu 31 jak-gdzie-kiedy.pl sierpnia 1939 roku przez podpułkownika Wincentego Sobocińskiego podwajał ustalony dotąd minimalny jak-gdzie-kiedy.pl czas utrzymania WST z sześciu do dwunastu godzin, potrzebny do umożliwienia desantu kompanii Batalionu Morskiego z Gdyni. jak-gdzie-kiedy.pl Major Sucharski rozkaz przyjął i wysłuchał z uwagą przypuszczeń o możliwości ataku w przeciągu najbliższych 24 godzin jak też i zapewnień podpułkownika Sobocińskiego... o braku możliwości jakiegokolwiek wsparcia!

jak-gdzie-kiedy.pl Ostrzał WST pierwszego dnia walki przez Schleswig-Holstein" najpierw z Zakrętu jak-gdzie-kiedy.pl Pięciu Gwizdków potem z Szańca Mewiego trwał z przerwami do 9:30 i posłał 104 pocisków 280 mm, jak-gdzie-kiedy.pl 466 pocisków 150 mm, 366 pocisków 88 mm. Pierwsze dwa szturmy generalne którym dzielnie stawiała opór Wartownia nr 1 i jak-gdzie-kiedy.pl placówka "Prom", kosztowały ponad czterdziestu zabitych po stronie Niemieckiej. 2 września 1939jak-gdzie-kiedy.pl nalot pięćdziesięciu ośmiu Ju 87B Stuka i zrzucone prawie 27 ton bomb zniszczyło Wartownię nr 5 i kosztowało życie siedmiu obrońców z piętnastu ogółem poległych w walce obrońców Westerplatte.

 

jak-gdzie-kiedy.plDrugiego dnia Major Sucharski podjął decyzję o poddaniu garnizonu. Tu jednak chodziło tak naprawdę o dużo więcej - o wzór. jak-gdzie-kiedy.pl To właśnie wiedział jako wzorowy żołnierz i dowódca kapitan Franciszek Dąbrowski przejmując dowództwo i kontynuując walkę. To Jego bohaterstwo i oddanie na zawsze już dało Nam siedem dni Odwagi, Wytrwałości, Zwycięstwa - jak-gdzie-kiedy.pl i ostateczny Triumf nad bólem i słabościami w imię Boga i Ojczyzny. Polskie Radio krzepiło Polskie Serca nadając codziennie "Westerplatte broni się nadal...", a po siedmiu dniach walk, z honorem, opuszczaliśmy jak-gdzie-kiedy.pl miejsce na którym wytrwaliśmy w beznadziejnej od początku sytuacji. Siedem dni mężnie stawiając opór prawie czterokrotnie większym siłom lądowym wroga, ostrzałowi z ziemi, morza i powietrza, brakowi żywności, wody, snu, schronienia, niedostatkowi uzbrojenia, leków czy nadziei... lecz z determinacją wytrwaliśmy do 10:15, 7 września 1939 roku. Chwała Bohaterom!!!

jak-gdzie-kiedy.pl Wydarzenia zekranizowane w 1967 roku przez Stanisława Różewicza w filmie p.t."Westerplatte" - obrona polskiego garnizonu to wielki symbol wytrwałości, honoru, bohaterstwa i cierpienia, ale także odrzucenia zwątpieniajak-gdzie-kiedy.pl i trwania na posterunku Ojczyzny - Polski, na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 roku uznany został za pomnik historii: jak-gdzie-kiedy.pl "Pole Bitwy na Westerplatte" (Dz U. Nr 148 poz. 1448). Dla każdego Polaka, tak wtedy jak i teraz, bohaterska obrona Westerplatte pozostaje gruntem patriotyzmu, tego prawdziwego a nie na pokaz, pomagającego nie tylko od święta lecz przede wszystkim na co dzień prawdziwie oddawać hołd i wiernie służyć Ojczyźnie.

"Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych".

Jan Paweł II, Gdańsk, 12 czerwca 1987 r.

jak-gdzie-kiedy.pl Po kapitulacji Polskiej Załogi Niemcy zadziwieni wytrwałością i skutecznością polskiej obrony nie mogli uwierzyć że nie było tu bunkrów podziemnych i sieci tuneli. W dowód uznania bohaterstwa przeciwnika, gen. Frederich G. Eberhardt pozwolił majorowi Sucharskiemu idącemu do niewoli zatrzymać u boku, oficerską szablę kawaleryjską wz. 21/22, prawo zatwierdzone przez Oberkomando der Wehrmacht. Ironią losu szabla o której tu mowa należała w rzeczywistości do kpt. Dąbrowskiego.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew