jak-gdzie-kiedy.plZatroskany trzecim bezskutecznym alianckim natarciem na blokujący drogę numer 6 prowadzącą do Rzymu, obsadzony przez załogę elitarnych jednostek powietrzno-desantowych, złowrogo wyniosły nad doliną Liri klasztor Benedyktynów, Winston Churchill flegmatycznie zgasił swe cygaro.

jak-gdzie-kiedy.pl Zaciekła niemiecka obrona tej ostatniej na drodze do Rzymu, nieprzebytej swymi parowami, stromymi raniącymi występami skalnymi, naturalnie umocnionej przeszkody, która pochłonęła już tak wielu Amerykanów, Anglików, Górków, Nowozelandczyków, Kanadyjczyków, Francuzów i marokańskich Kabylów… trwała niezmiennie od miesięcy osnuta strzępiącą się niechętnie mgłą.


jak-gdzie-kiedy.pl Poproszony o pomoc, w pełni świadom wyzwania, gen. Władysław Anders akceptuje trudne zadanie bez chwili wahania. 11 maja 1944r. przez 45 minut od godziny H - 23:00 począwszy, na zaszytych w szczelinach pod grubymi jak-gdzie-kiedy.pl stropami klasztoru zaskoczonych Niemców spadł ognisty grad, lecz nie gniewem rozpalonego Wezuwiusza, lecz pocisków z ponad tysiąca armatnich, precyzyjnie wycelowanych, ziejących ogniem i stalą - luf. To przygotowanie artyleryjskie, poprzedzało operację o kryptonimie 'Diadem' - Film , atak 2 Korpusu Polskiego, którego natarcie zaczęło się o 01:00 otulone czernią nocy 12 maja 1944r.

 

jak-gdzie-kiedy.pl 3 Dywizja Strzelców Karpackich przeprowadziła atak na wzgórze 593 od północnego wschodu, 5 Kresowa Dywizja Piechoty natarła na „Widmo” zaciekle walcząc, przeciskając się między odłamkami, skałami, ciałami poległych, pod świstem i hukiem pocisków, prąc nieodparcie naprzód. Ewakuowani przez sanitariuszy bez względu na ból i cierpienie pytali tylko: jak-gdzie-kiedy.pl „klasztor wzięty?”… NIESTETY… i znów ranne promienie słońca nadal łamie ostra szarość niezdobytej poszarpanej szrapnelami skały, wśród której drogę na szczyt znaczą czerwienią dumne maki i Polska krew.

Znów kolejny ranek, 18 maja i około 09:40 patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich dociera w spalone zgliszcza klasztoru. Niemiecka 1 dyw. Spadochronowa im. "Hermann Goering" i 5 dyw. Górska wycofały się przez pola minowe, bojąc się stanąć twarzą w twarz z Polakami. jak-gdzie-kiedy.pl Zwycięstwo Polskiego 2 Korpusu gen. Władysława Andersa oznajmiła światu trzepotem swym na wietrze, polska biało-czerwona zwycięska flaga. Niemiecka Linia Gustawa została przełamana.


jak-gdzie-kiedy.pl Bohaterstwo polskich żołnierzy pamiętamy i pamiętać będziemy oddając hołd ich pamięci na Cmentarzu Polskim pod Monte Cassino gdzie spoczywają wraz ze swym dowódcą gen. Władysławem Andersem, jak-gdzie-kiedy.pl ale też każdego dnia i każdej chwili nucąc pieśń, przy dźwiękach której stawali na baczność, jeszcze długie lata po zakończeniu wojny, dumni ze swych bohaterów Polacy.

Pozostał Ref-Ren „Czerwone maki na Monte Cassino” i wpis w Księdze Pamięci „By ci, którzy zostali, godni byli tych, którzy odeszli…”.

jak-gdzie-kiedy.pl Wśród wzgórz okalających Monte Cassino znalazło spoczynek 1051 żołnierzy II jak-gdzie-kiedy.plKorpusu gen. Andersa, którzy oddali swe życie za Polskę. To ich okupione krwią zwycięstwo, otworzyło wojskom sprzymierzonym drogę na Rzym.

Bądźmy Ich godni!

 

 

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew