Henryk Feliks Józef Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle, w rodzinie szlacheckiej, jako drugie dziecko Henryka Hubal-Dobrzańskiego herbu Leliwa i Marii z Lubienieckich, córki Włodzimierza – powstańca Styczniowego, wnuczki oficera Wojsk Polskich w Powstaniu Listopadowym - Hipolita. Potomek płk. Dobrzańskiego, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Henryk od najmłodszych lat wyróżniał się miłością do Ojczyzny i chwalebnej tradycji rodzinnej. Po wybuchu I Wojny Światowej, jako siedemnastoletni młodzieniec, zaciągnął się do Legionów Polskich zawyżając swój wiek by zostać przyjętym, a potem na własną prośbę przeniesiony został do oddziałów frontowych.

 


jak-gdzie-kiedy.pl Zamiłowanie do jeździectwa, ogromnej pasji Henryka, początkowo wielokrotny powód zuchwałości młodzieńczych wyczynów, potem przerodziło się w liczne zasługi sportowe zarówno w Polsce jak i na międzynarodowych konkursach w Nicei, gdzie pierwszy raz w historii Polska drużyna jeździecka zdobyła Puchar Narodów.jak-gdzie-kiedy.pl Kolejne lata Henryk Dobrzański rozsławiał Polskie jeździectwo zwyciężając ponad dwadzieścia razy na licznych konkursach hipicznych w Aldershot, Rzymie, Neapolu, Brukseli, Mediolanie czy Londynie - gdzie po najlepszym wyniku wieczoru, otrzymał od księcia Walii złotą papierośnicę z wyrytym napisem: „The best individual score, of all officers, of all nations”.


jak-gdzie-kiedy.pl Wyśmienity taktyk, nacechowany bezpośredniością, wartościową wiedzą i uznaniem swych podwładnych – oficer, ten który zwykł mawiać : „Będziemy pomostem między Wrześniem i wiosną”, zagończyk skutecznie nękający nieprzyjaciela działaniami na jego głębokim zapleczu, po klęsce wrześniowej podjął walkę „(…) zdecydowaną i nieustępliwą walkę z najeźdźcą na każdym polu jego działalności w Polsce, prowadząc ją wszelkimi środkami do czasu wyzwolenia Polski(…)”. Podjęta decyzja ZWZ o rozwiązaniu Jego oddziału, spada na Hubala w momencie, gdy Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, silna i zorganizowana jednostka wojskowa, liczy już dzięki determinacji dowódcy, staraniom zwolenników, oddaniu ochotników ponad 300 uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy. Hubal ze złamanym sercem oddaje dowództwo, lecz siedemdziesięciu najwierniejszych pozostaje przy swym dowódcy nie składając broni, nie zdejmując munduru, kontynuując walkę.


Niemiecka fala terroru i morderstw na ludności cywilnej zalała cały kraj już od 1 września 1939 roku. Hubal dowiedziawszy się o pacyfikacjach, skrupulatnie omija wsie, nie dopuszczając by obecność oddziału narażała ludność na bezwzględne barbarzyństwo wroga…....a jednak „(…)Dnia 30 kwietnia o godzinie 5.30 rano wskutek zdrady (…) Mjr Hubal nie żyje! Człowiek, który swój mundur Polskiego Żołnierza, nałożony w 1914 roku, ukochał nad wszystko, nie zdjąwszy ani razu, został w nim pochowany! Dowódca, którego działalność nie miała precedensu w Historii Polski(…)

"Zginął Człowiek, który swej przysięgi Żołnierskiej nie złamał, Honoru Polskiego Żołnierza nie splamił! „

D-CA. ODDZIAŁU WYDZ. WP

MJR. HUBALA

/-/ Sęp

porucznik

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew