"My możemy być dumni i przed naszymi sojusznikami wtedy i przed naszymi sojusznikami dzisiaj. Polska zawsze stała po właściwej stronie -Polska zawsze stała po stronie Wolnego Świata..."

 

Z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy rozpoczęły się 01.09.2015 na gdańskim Westerplatte, obchody 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Pierwsze przemówienie na Westerplatte 01.09.2015

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

fragmenty:

jak-gdzie-kiedy.pl (...)To miejsce jest i pozostanie na wieki symbolem bohaterstwa Polskiego Żołnierza. Na Westerplatte pod wodzą majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego, było tylko około dwustu żołnierzy... zaatakowanych przez kilkunastokrotnie silniejsze siły wroga. Według planu i założeń taktycznych mieli się bronić przez sześć godzin. Bronili się przez siedem dni. Cała Polska w eterze słyszała hasło:

"Westerplatte broni się nadal!" Ono dodawało wiary, Ono budowało morale Polskich żołnierzy, którzy w Kampanii Wrześniowej, z dnia na dzień, walczyli coraz lepiej. Bo to było bohaterstwo wszystkich Polskich Żołnierzy. To nie tylko Westerplatte, to bitwy: pod Mławą, Obrona Wizny, Bitwa nad Bzurą i wiele, wiele innych...

I wiele, wiele innych świadectw bohaterstwa aż do 17 września, kiedy stało się jasnym, że Polska się już na pewno nie obroni bo zrealizowany został pakt Ribbentrop-Mołotow, tajne protokoły do tego paktu i Polska została zaatakowana z drugiej strony. Została zaatakowana przez drugi, wielki i straszliwy totalitaryzm, obok hitlerowskiego. Przez totalitaryzm stalinowski. Przez armię Związku Radzieckiego. Armia czerwona wkroczyła na polskie tereny i żołnierze Hitlera podali sobie z żołnierzami Stalina rękę. Podali sobie rękę na znak pokonania i rozdarcia Polski.

(...) I potem tak, nie wolno tego odbierać, to Rosja radziecka i Armia czerwona w przeważającym stopniu przyczyniła się do pokonania hitlerowskich Niemiec. Tą szalę z pewnością przeważyły Bitwa Stalingradzka i Bitwa na Łuku Kurskim. Ale to zwycięstwo, w maju czterdziestego piątego roku, dla Polaków oznaczało zakończenie jednej niewoli i rozpoczęcie kolejnej. Bo Polska nie stała się wolnym i suwerennym państwem. Polska stała się państwem tym razem podległym Rosji. Znalazła się w efekcie za Żelazną Kurtyną.

I kiedy dzisiaj patrzymy na te wszystkie wydarzenia, kiedy patrzymy na wielkie bohaterstwo Polskich Żołnierzy, bo chcę mocno tutaj powiedzieć jedno: My możemy być dumni i przed naszymi sojusznikami wtedy i przed naszymi sojusznikami dzisiaj. Polska zawsze stała po właściwej stronie - Polska zawsze stała po stronie Wolnego Świata. U nas nie było kolaboracyjnego rządu. U nas byli żołnierze, którzy walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej, walczyli o wolność Rzeczypospolitej ale walczyli także za "Wolność Waszą i Naszą" wyzwalając inne narody. I to jest na pewno nasza wielka zasługa dla Europy, ale powiedziałbym, że także i właśnie dla Wolnego Świata. I o tym musimy pamiętać!. I z tego musimy być dumni!

Szanowni Państwo, mówimy dzisiaj o dniach dla Polski dramatycznych, o dniach dla Polski trudnych. jak-gdzie-kiedy.plJak tutaj powiedziano w II Wojnie Światowej zginęło i zostało zamordowanych 6 milionów Polaków. To więcej niż dziesięć procent wszystkich tych którzy w tej straszliwej masakrze zginęli. Bo II Wojna Światowa pociągnęła za sobą 50 milionów ofiar. Sześć milionów z tego to byli Polacy.

To świadectwo tego jak straszliwą cenę zapłacił Nasz Naród. Zapłacił, a został napadnięty. Zapłacił, a miał być zniszczony. Ale przetrwał! Przetrwał tak jak i wcześniej przetrwał niejedno.

(...) Tu, w Naszym Kraju, tu na Westerplatte rozpoczęła się II Wojna Światowa. Rozpoczęła się w Wieluniu, rozpoczęła się w Gdańsku. Po latach Żelaznej Kurtyny jak-gdzie-kiedy.pl w osiemdziesiątym roku także tutaj w Gdańsku, jak-gdzie-kiedy.pl Robotnicy zaczęli nieść na powrót Naszemu Krajowi Wolność. Zwykli ludzie, duch Naszego Narodu, który nigdy nie dał się zdeptać, który nigdy nie dał się zniszczyć. Jesteśmy jak trawa: nawet jak po nas przebiegną - natychmiast się podnosimy! Bo jest w nas ta siła niezłomna. I tutaj w Gdańsku Historia zatoczyła koło. To tutaj w Gdańsku i z Gdańska wyszła Polska Wolność niesiona na sztandarach SOLIDARNOŚCI.

Jan Paweł II, Nasz Ojciec Święty, Nasz wielki rodak, stojąc tutaj na Westerplatte, modląc się i chyląc czoło przed Bohaterstwem Polskich Żołnierzy, przed Krwią przelaną za Ojczyznę, w Jej obronie, mówił:

"Każdy z nas ma swoje Westerplatte"

Proszę Państwa "Westerplatte broni się nadal!" - niech trwa!

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew