jak-gdzie-kiedy.pl ...szczególnie 1 listopada czyli w Święto Wszystkich Świętych - radosne wspomnienie wszystkich, nie tylko świętych kanonizowanych, którzy wypełniając w swoim życiu wolę Bożą, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

 

jak-gdzie-kiedy.pl Początkowo czczono wyłącznie męczenników, a Święto obchodzono 13 maja. Następnie wspomnienie, już Wszystkich Świętych Kościoła katolickiego, przeniesione zostało przez Papieża Grzegorza III na 1 listopada.  To właśnie w czasie zwołanego przez siebie w 731 roku synodu Grzegorz III, potępił edykt cesarza Leona III z 730 roku wprowadzający ikonoklazm i poświęcił Wszystkim Świętym kaplicę w Papale Basilica Maggiore di San Pietro in Vaticano.


 We wsiach polskich wedle tradycji stoły obficie jadłem zastawiano i na noc pozostawiano, by dusze zmarłych, rozpalanymi ogniskami kierowane, mogły przez drzwi uchylone, jak-gdzie-kiedy.pl dawne domostwa swe odwiedzać i życzliwości domowników, niekiedy imieniem je wzywających, zaznać. Drzwi te otwierano też goszcząc żebraków i dziadów wędrownych, gdyż wierzono że dusze zmarłych postaci różne przybierać mogły, a goszczeni ubodzy odwdzięczali się modlitwą gorliwą za dusze umarłych.


jak-gdzie-kiedy.pl Dziś w ten uroczysty dzień pierwszego listopada odwiedzamy i przystrajamy, z dostojną ciszą i jak-gdzie-kiedy.plzadumą, miejsca spoczynku naszych najbliższych, ludzi trwających w naszych wspomnieniach..., - tych którzy dali nam ciepło swych serc i mądrość swych czynów. ...Grobowce rodzinne, rodaków, jak-gdzie-kiedy.plznajomych czy bezimienne groby poległych w obronie Naszej Ojczyzny i Polskości FILM jak-gdzie-kiedy.plby jaśniały naszymi wspomnieniami, światłem świec i zniczy, kolorami chryzantem, niekiedy kwiatów polnych na żołnierskich mogiłach zagubionych wśród pól i lasów.


jak-gdzie-kiedy.pl  ...Mogiły rozsiane po świecie jak czerwone maki, na których krzyże nie rzuca już cienia nawet "Widmo", spoczywających ze swym dowódcą jak-gdzie-kiedy.pl tak daleko od granic Ojczyzny o którą z umiłowaniem, bohatersko Walczyli... ...Tablice upamiętniające czuwających w ciszy, we wspólnych mogiłach czekających na prawdę, ramię w ramię z kolejnym pokoleniem tych co przybyli by oddać im hołd.


jak-gdzie-kiedy.pl  ...Niezłomnych jak Maksymilian Maria Kolbe, Nieugiętych bohaterów, którzy jak-gdzie-kiedy.plwalczyli ze złem pod każdym wcieleniem. Ci jak Rotmistrz Pilecki, dobrowolnie dając się pojmać wrogowi, organizowali i prowadzili walkę tam gdzie inni walczyli o przetrwanie! ...Jest ich tak wielu, jak-gdzie-kiedy.pl...wielu nie ma mogił, ale niech w ten dzień dla wszystkich zapłonie w naszym sercu znicz, jak kiedyś ognisko wskazujący drogę do domu - gorejący nadzieją sprawiedliwości!


To ich, także naszych krewnych i przyjaciół których znaliśmy, wspominamy ale też pokornie prosimy o orędownictwo, byśmy uwierzyli, jak-gdzie-kiedy.pl że możemy także na tą drogę miłą Bogu i Ojczyźnie choćby dziś wyruszyć. Pamiętajmy też, by właściwie przygotować do tego dnia nie tylko grobowce, rodzinne czy bezimienne, pomniki i miejsca uświęcone Polską Krwią przelaną za Ojczyznę, których tak wokół nas wiele... Pamiętajmy by spowiedź święta przygotowała także właściwie nasze dusze by trwać w ten radosny dzień w czystości i spokoju, a drugiego listopada w Zaduszki rozmawiać z Bogiem i modlić się za dusze zmarłych czystym sercem.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew