Po Francji, także i Polska na wniosek gen. Sikorskiego uhonorowała poległych za Niepodległość, niekiedy bezimiennych Jej Synów, Grobem Nieznanego Żołnierza. W Polsce centralne łuki kolumnady Pałacu Saskiego, we Francji „L’arc de triomphe de l’Étoile” (Łuk tryumfalny), ale także „Altare della Patria” (Ołtarz Ojczyzny) w Rzymie, skrywają wieczny płomień, kontynuację tradycji wiecznego ognia w świątyni Westy.

 


Westa była w mitologii rzymskiej boginią ogniska domowego, a za sprawą legendarnego drugiego króla Rzymu Pompiliusza, także ognia państwowego. Zadaniem Westalek – kapłanek było podtrzymywanie wiecznego ognia w świątyni Westy, przez nią zapalonego, reprezentującego samą Westę. Jego zgaśnięcie (n.p. w 391 r. n.e.), uznawano za bardzo zły zwiastun dla kontynuacji państwa...


jak-gdzie-kiedy.pl 25 stycznia 1925 roku Rada Ministrów uchwaliła, że Grób Nieznanego Żołnierza znajdzie swe miejsce w kolumnadzie Pałacu Saskiego, a projekt powierzono artyście rzeźbiarzowi Stanisławowi Ostrowskiemu. jak-gdzie-kiedy.pl W łuku środkowym w miejscu centralnym, strzegł Orzeł Polski złożonych tu symbolicznie zwłok Polskiego Żołnierza ochotnika z lat 1918-1919 poległego w walkach z Ukraińcami, w łukach bocznych natomiast sławiły męstwo poległych Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.


jak-gdzie-kiedy.pl Z wysadzonego w powietrze przez hitlerowców, jako odwet za Powstanie Warszawskie w grudniu 1944 roku Pałacu Saskiego, ocalały… tylko trzy arkady Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczyste ponowne odsłonięcie po odbudowie, odbyło się 8 maja 1946 roku. Zawsze oddając hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza, chyląc czoło, i modląc się w ciszy pamiętaj, że TU LEŻY ŻOŁNIERZ POLSKI POLEGŁY ZA OJCZYZNĘ.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew