jak-gdzie-kiedy.pl Skonstruowany na pozostałościach fortecznych miasta-cytadeli Banteay Kev, kompleks Pałacu Królewskiego "ព្រះបរមរាជវាំង", popularnie nazywany też "រាជវាំង", podzielony jest na trzy części. Na północnym wschodzie jaśnieje Srebrna Pagoda, Pałac Khmerski na południowym wschodzie i centralnie położoną Salę Tronową.

 

jak-gdzie-kiedy.pl Sala Tronowa "Preah Thineang Dheva Vinnichay" (khmer : ព្រះទីនាំង ទេ វា វិនិច្ឆ័យ) czyli "Święta Siedziba Osądu", to miejsce w którym zbiera się rada jak-gdzie-kiedy.pl królewska, ale także miejsce uroczystości państwowych i religijnych. Konstrukcja z 1917 roku na planie krzyża o wymiarach 30m x 60m, skierowana jak wszystkie budynki kompleksu pałacowego na wschód, jest ozdobiona trzema iglicami z których cntralna - najwyższa, zwieńczona głową Brahmy o czterech twarzach, ma wysokość prawie sześćdziesięciu metrów. jak-gdzie-kiedy.pl Przepięknie zdobione wnętrze kryje tron królewski i popiersia poprzednich monarchów. Pod groźbą dekapitacji nie wolno tu robić zdjęć. Pawilon Światła jak-gdzie-kiedy.pl Księżyca stojący nieopodal, gości w swym wnętrzu podziwiających występy taneczne zespołów tradycyjnych. Ażurowa Stajnia Słoni - Hor Samrun Phirun i jak-gdzie-kiedy.plkrólewska garderoba - Hor Samrith Vimean uzupełniają całości, gdyż służyły w dążeniu do doskonałości reprezentacyjnej roli króla Norodoma, którego pomnik na koniu ujrzymy nieopodal.

jak-gdzie-kiedy.pl Lśniąca swą nieskazitelną bielą w słońcu Srebrna Pagoda - Wat Preah Keo - skrywa w swym wnętrzu Szmaragdowego Buddę wykonanego z kryształu baccarat, złotego Buddę pokrytego dziesięcioma tysiącami diamentów i wreszcie srebrną podłogę z pięciu tysięcy srebrnych sztabek o łącznej wadze sześciu ton, którym zawdzięcza swą nazwę.

jak-gdzie-kiedy.pl Po pałacu królewskim i otaczających go ogrodach spaceruje się w dostojnym uniesieniu wraz z jak-gdzie-kiedy.pl ubranymi tradycyjnie mnichami. Powoli kroki prowadzą nas do pieczołowicie wykutej w kamieniu, makiety Angkor Wat - wiernego odbicia niebiańskiego ładu.{gallery orientation=vertical}cambodia/palac{/gallery}

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew