jak-gdzie-kiedy.pl Od wielu już lat żyjące w pokoju z wywołującymi NIEpokój sierpami i młotami, Hồ-Chí-Minh City,jak-gdzie-kiedy.pl największe miasto i gospodarcze centrum Wietnamu, nadal przez miejscowych nazywane bywa niekiedy Sài Gòn. Metropolia rozciąga się wzdłuż brzegu rzeki Sajgon i od zarania dziejów opierała swoje istnienie na handlu.jak-gdzie-kiedy.pl

Początkowo małe zagubione wśród błotnistych terenów miasto, Sài Gòn zyskał na znaczeniu od XVII w. dzięki swej sprzyjającej wymianom handlowym lokalizacji.jak-gdzie-kiedy.pl Szybko nabrał znaczenia prężnego portu żeglugi śródlądowej, a od XIX w. i wpływów francuskich, nabrał powagi centrum ekonomicznego francuskich Indochin.jak-gdzie-kiedy.pl Ważny węzeł komunikacyjny, od roku 1954 do 1975 stolica Republiki Wietnamu Południowego, przebył długą drogę od walecznej zieleni do błękitnego pokoju.

 

 
jak-gdzie-kiedy.pl Centrum miasta i brzegi rzeki błyszczą stalą i szkłem fasad,jak-gdzie-kiedy.pl skrywających luksusowe apartamenty i biura drapaczy chmur, imponujących swym blaskiem także po zachodzie słońca. Podziwiane bywają niekiedy przez zakochane pary z górnego pokładu chyboczącego się na falach rzeki Sài Gòn spacerowego stateczku o powalającejjak-gdzie-kiedy.pl oryginalnością nazwie Sài Gòn. Centrum miasta tojak-gdzie-kiedy.pl centrum życia ...także nocnego, pełne atrakcji, restauracji i barówjak-gdzie-kiedy.pl z panoramicznym widokiem na miasto z góry.jak-gdzie-kiedy.pl Żyjący tu w zgodzie z tubylcami Cho Lon -największa społeczność chińska w Wietnamie, to Chińczycy zamorscy (Hoa) byli uchodźcy przybywający do Indochin począwszy od drugiej połowy XVII w., za czasów panowania dynastii Qing,.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Po Chiến dịch Điện Biên Phủ - Bitwie pod Điện Biên Phủ i przegranej przez Francuzów pierwszej wojnie indochińskiej, Wietnam na mocy postanowień konferencji w Genewie został podzielony na Północny i Południowy - którego to stolicą został Sài Gòn. Do obfitości płynących z wód rzeki przecinającej miasto,jak-gdzie-kiedy.pl dołączył płynący potok dolarów US, który w krótkim czasie zalał ulice blaskiem neonów i zielenią mundurów, a samo miasto zyskało miano Perły Orientu. Gdyby tej chluby było jeszcze za mało, okres ten to wątpliwa popularność Sài Gòn na szpaltach światowych gazet i dzienników relacjonujących przebieg Wojny w Wietnamie.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Reunifikacja Wietnamu w 1975 roku to decyzją parlamentu zmiana oficjalnej nazwy miasta na Thành phố Hồ Chí Minh na cześć przywódcy tego kraju i ku upamiętnieniu spełnienia jego marzenia o zjednoczeniu całego kraju.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Górujące nad miastem ceglane wieże usytuowanej - o ironio - na Placu Komuny Paryskiej, Rzymsko-katolickiej Katedry Notre-Dame FILM ,jak-gdzie-kiedy.pl najokazalszej świątyni w Sajgonie. Nieopodal swą okazałością ijak-gdzie-kiedy.pl kolonialnym pięknem fasady i zdobnych wnętrz przyciąga, nie tylko zresztą interesantów,jak-gdzie-kiedy.pl Poczta Główna. Lekkość i francuski szyk budowli zdradza, kojarzony nie bez racji z lekkością Amerykańskiej Statuy Wolności - geniusz wspaniałego Alexandre Gustave Eiffel.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Symbol upadku Wietnamu Południowego, stojący na miejscu dawnej rezydencji Generalnegojak-gdzie-kiedy.pl Gubernatora Indochin - Pałacu "Norodom", otoczony zielenią drzew i zwycięskimi, stojącymi tu od 30 kwietnia 1975 roku czołgami, jak-gdzie-kiedy.plprzy których uwielbiają fotografować się te duże i te małe dzieci, góruje dostojnie ponadczasowy Pałac Zjednoczeniajak-gdzie-kiedy.pl - Dinh Thống Nhất. Wewnątrz czas zatrzymał się świadcząc o chwilach zwycięstwa dostojnym chłodem pomieszczeń,jak-gdzie-kiedy.pl salą obrad, wystawnymi meblami czy, w podziemiach, przeciwatomowymi bunkrami i prezydenckim centrumjak-gdzie-kiedy.pl dowodzenia armią. Na dachu, podpartym stylowanymi na bambusowe kolumnami, przyczajony czeka na rozkaz startu prezydencki Bell UH-1 Iroquois "Huey".

 
jak-gdzie-kiedy.pl Sajgon w pokoju wita każdy kolejny dzień jak-gdzie-kiedy.pljuż nie odgłosami wojny, lecz rykiem wszędobylskich skuterów, które zdawać by się mogło są wszędzie i panują niepodzielnie nad miastem, jak-gdzie-kiedy.pljego mieszkańcami ale także nad coraz bardziej zatrwożoną rozmiarami rosnącego zjawiska Historią.

 

 

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew