jak-gdzie-kiedy.pl Wzniesione w miejscu starożytnego miasta Đại La, na prawym brzegu głównego koryta w delcie rzeki Sông Hồng - Czerwonej Rzeki,jak-gdzie-kiedy.pl Hanoi - stolica Cộng hòa Xã hội chủ nghĩa Việt Nam - Socjalistycznej Republiki Wietmamu, nazwą swą zdradza zarówno rolę jak i położenie, gdyż Hanoi oznacza "zaplecze pomiędzy rzekami" ( Ha : rzeka, Noi : wnętrze).

jak-gdzie-kiedy.pl Nazwę tę nadał stolicy Cesarz Minh Mang. Tak dawniej jak i dziś jest Hanoi, jak na stolicę przystało, centrum kultury, polityki, gospodarki i handlu całego kraju.

 
Legęda głosi, że w tak ważnym dla Wietmamu 1010 r. n.e.jak-gdzie-kiedy.pl cesarz Lý Thái Tổ, założyciel dynastii Lý, przybywając z wizytą do Đại La ujrzał ogromnego złotego smoka wyłaniającego się z jeziora i szybującego na miejsce przyszłej stolicy. Oniemiały z wrażenia przeniósł stolicę państwa do Đại La i nazwał ją Thăng Long - Wzlatujący Smok.jak-gdzie-kiedy.pl Stolica Wietnamu do 1802 roku w którym Gia Long, ogłaszając się cesarzem, ustanowił swoją siedzibę w rodowym Huế, Hanoi powróciło do stołecznej rangi po roku 1945.

 
W otoczeniu jezior i parków czujemy się tu wspaniale przez cały rok,jak-gdzie-kiedy.pl a korzystny Fēng shuǐ 风水zauważony przez cesarza Lý Thái Tổ, który przeniósł tu przecież stolicę państwa, usposabia nas wspaniale do ciekawego zwiedzania.jak-gdzie-kiedy.pl Architektura Hanoi jest mieszaniną stylów wietnamskiego, kolonialnego francuskiego i wpływów chińskich. Słynące głównie ze starej cytadeli siedziby Rodziny Królewskiej na zachodzie,jak-gdzie-kiedy.pljak-gdzie-kiedy.plStarego Miasta dzielnicy handlowej "Starego Hanoi" w centrum i na południu dziewiętnastowiecznej architektury francuskich rezydencji kolonialnych.


Dawna cytadela to siedziba obecnego rządu, jak-gdzie-kiedy.plnieopodal Pałacu Prezydenckiego lśni w słońcu Pagoda na Jednej Kolumnie, jak-gdzie-kiedy.pla cień historii osnuwa Mauzoleum Ho Chi Minh FILM . Wąskie i kręte, zacienione uliczki Starego Miasta skrywają wszelkie najdziwniejszejak-gdzie-kiedy.pl nawet towary, z których najcenniejsze sprzedawane są jak-gdzie-kiedy.plna nocnym targu Dong Xuan ulic Hang Ngang i Hang Dao. Dzielnica francuska obfituje w kawiarenki i restauracje, co zresztą nikogo już nie dziwi...

 
jak-gdzie-kiedy.pl Dla zainteresowanych świątyniami i pagodamijak-gdzie-kiedy.pl jest w Ha Noi wiele miejsc do zwiedzania, niektóre sięgają VI wieku pne. Jest to także wspaniałe skupisko najlepszych kolekcji muzealnych, przybliżających wartościowe aspekty bogatej historii, życia i kultury Wietnamu. Muzeum Historyczne na ulicy Tran Quang Khai nieopodal Opery, Muzeum Wojska z resztkami F-111 (na pewno nie przypadkiem) przy ulicy... Dien Bien Phu,jak-gdzie-kiedy.pl ale także Muzeum Sztuki czy Muzeum Kobiet bogate w kostiumy przy ulicy Ly Thuong Kiet. Nie wolno też ominąć Muzeum Szlaku Hô Chi Minh 25 km za miastem nieopodal Ba Na-Bong, czy muzeum więzienia Hoa Lo nazywanego przez żołnierzy Wuja Sama "Hanoi Hilton"jak-gdzie-kiedy.pl między ulicami Ly Thuong Kiet i  Hai Ba Trung. Odkrywając kręte uliczki natrafimy na zestrzeloną fortecę B-52,jak-gdzie-kiedy.pl do dziś tkwiąca w stawie pośród zgiełku miasta nieopodal urządzonej dla nostalgicznych weteranów kawiarni.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Park Thong Nhat, ogród botaniczny czy ZOO to także alternatywa dla pragnących wypoczynku od miejskiego zgiełku i kurzu. Dla tych którym to nie wystarczy Ha Noi jest wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, delty Czerwonej Rzeki, formacji skalnych wznoszących się nad starymi pagodami i świątyniami czy wyprawy w góry północnego Wietnamu.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew