Niezwykła historia odrodzenia z prochów największej na świecie Cerkwi Chrystusa Zbawiciela, ma swój początek w roku 1812, gdy Car Aleksandr I nakazał budowę świątyni jako „votum” dziękczynnego za zwycięstwo Rosji nad Napoleonem. Хра́м Христа́ Спаси́теля projektu Konstantego Tona miał początkowo powstać na Worobiowych Górach, w miejscu obecnego uniwersytetu, lecz ostatecznie we wrześniu 1939 roku podjęto budowę świątyni niedaleko Kremla, w miejsce dawnego Monastyru Kobieckiego.

 

Istnieje legenda mówiąca o klątwie rzuconej przez ksieni Monastyru Kobieckiego na nowopowstającą świątynię. Miała ona powiedzieć, że nowa świątynia nie przetrwa nawet pięćdziesięciu lat… i tak też się stało. Poświęcenie i oddanie ukończonej świątyni po 44 latach budowy odbyło się w maju 1883 roku. Po niespełna pół wieku w grudniu 1931 roku Cerkiew Chrystusa Zbawiciela legła w gruzach wysadzona w powietrze, ustępując miejsca budowie Pałacu Rad.

Po wojnie narodził się pomysł zbudowania w miejscu dawnej świątyni basenu pływackiego o średnicy 130m, który oddano do użytku w 1960 roku. Lecz wreszcie po latach wielu i przewrotach rozlicznych w grudniu 1990 roku wmurowano kamień węgielny pod odbudowę na gruzach basenu pływackiego „Mocква” nowej Cerkwi Chrystusa Zbawiciela, której poświęcenie miało miejsce 19 sierpnia 2000. Wysokości 103 m i 85m szerokości świątynia, przepięknie dekorowana, dostojnie prezentuje się z Mostu Patriarszego, ale też na tle panoramy Moskwy z tarasu widokowego na Worobiowych Górach gdzie kiedyś miała powstać.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew