Drzewo kasztanowca pospolitego łac. Castanea vulgaris rozpowszechnione w wielu krajach śródziemnomorskich, pochodzące tak naprawdę z Iranu, rośnie przeważnie na terenach górzystych i glebach piaszczystych. W Polsce występuje wirtualnie w tym artykule i jeszcze rzadziej w ogrodach botanicznych.

Owoce kasztanowca pospolitego o brązowej skorupce, rosną na gałązce najczęściej po trzy ułożone, w bardzo kosmatej chroniącej je najeżonej miękkimi kolcami powłoce, usuwanej po dojrzeniu owocu. O charakterze alkalicznym, niwelują one nadkwasotę, ułatwiając przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.


Mają zresztą tak wiele zalet, że zasługują na szeroką dystrybucję, ale ze względu na ich nietrwałość (łatwo ulegają pleśnieniu) w Polsce są dostępne jedynie w postaci mąki kasztanowej oraz zakonserwowane w słoikach. Aby poczuć ich miły zapach, pospacerujmy śladami Hansa Klossa J-23 po placach i ulicach Paryża, gdzie przy paryskich skwerach i parkach strzelają radośnie... prażone na wolnym ogniu przemiłych ulicznych sprzedawczyń.

Pieczone, po odrzuceniu brunatnej skorupki zostają - jeszcze gorące - niezwłocznie schrupane, gdyż stanowią bardzo zdrowy, dodający urody i uroku, smakowicie subtelny-słodki, kasztanowo pachnący przysmak.


Cenne walory żywieniowe wyróżniają go od naszego polskiego kasztana Aesculus Hippocastanum stosowanego w lecznictwie, który jest jednak niejadalny. Zawarte w nich cukry powoli asymilowane przez organizm (skrobia, glukoza i fruktoza) dostarczają w sposób ciągły energii i są szczególnie polecane dla sportowców.


Bogate są w liczne witaminy z gr. B oraz w śladowych ilościach witamin C i E, obecne są w nich także niewielkie ilości kwasy tłuszczowe jedno i wielonienasycone, bardzo cenne przy leczeniu chorób naczyniowo-sercowych. Znajdziemy w nich także prawdziwe źródło soli mineralnych, szczególnie dużo potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza... oraz oligo-elementów: miedzi, cynku, manganu i selenu, które wydatnie wzmacniają obronność organizmu zapobiegając chorobom. Występujący w kasztanach jadalnych błonnik, pobudza perystaltykę jelit zapobiegając obstrukcjom.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew