W Niedzielę Wielkanocną, gdy uroczyście ubrani zasiądziemy wraz z rodziną i znajomymi do Śniadania Wielkanocnego, ucicha gwar rozmów, a gospodarz domu rozpoczyna zwyczaj dzielenia się jajkiem i składania życzeń. Dzielimy się jajkiem, rodzącym się życiem, symbolem odnowy, składamy sobie krótkie, acz przemyślane i serdeczne życzenia.

 


Wyjeżdżając pamiętajmy, że dzielimy się jajkiem z osobami bliskimi, ewentualnie z kilkoma dobrze zapoznanymi osobami, a nie z całą grupą biegając po hotelowych piętrach, siląc się na "oryginalne", mało szczere, życzenia. Uszanujmy staropolski zwyczaj nadając mu należytej powagi..., uszanujmy też naszych bliskich wkładając w życzenia całe nasze serce.


Pomimo, że pisanki - jeśli nie drewniane to na pewno i tak "na twardo", a zasady savoir vivre'u nakazują by jajko na twardo podawać bez skorupki podzielone na talerzyku w ćwiartki z małym widelczykiem, to jednak w gronie rodzinnym dopuszczana jest forma - zwyczajem dyktowana - stukania się pisankami by wyłonić najtwardszego zwycięzcę. Łyżeczki rezerwujemy do spożycia wyłącznie jajka gotowanego na miękko, podanego w skorupce, której czub nożem odcinamy i odejmując uzyskujemy dostęp na łyżeczkę przewidziany.

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew