Wielkanoc, Pâques święto radości, powracającej nadziei, budzącej się ze snu zimowego przyrody to od II w. obchodzone przez chrześcijan na całym świecie najstarsze i najważniejsze święto - Triumf nadziei zrodzonej z wiary, Le triomphe de l'espoir né de la foi.

 

La France, fille aînée de l’Église - "Francja, najstarsza córa kościoła" przywiązanie swe do religii i tradycji od lat zamieniła na nowoczesny ateizm, polityczną poprawność, pikniki, a więź rodzinną i czar domowy na hipermarkety i restauracje. Ale nie uogólniajmy zbyt pochopnie! Dziatki w niedzielny Wielkanocny poranek wyruszają zbrojne w wiklinowe koszyczki i czerwone z przejęcia policzki w poszukiwaniu czekoladowych skarbów kryjących się w opłotkach.

Przetrząsają zgodnie tajemne kąty i trawniki, w poszukiwaniu zajączków (lapins), piskląt (poussins), jajek wielkanocnych (oeufs de Pâques) czy dzwonów wielkanocnych (cloches de Pâques), dzwonów które to cały rok zwołują wiernych na nabożeństwo, a raz do roku milkną w Wielki Czwartek aż do Wielkiej Soboty. Wedle przepowieści "Udają się wtedy one w podróż na swych skrzydłach do Stolicy Apostolskiej" po papieskie błogosławieństwo. Powracając pełne czekoladowych prezentów: jajek, piskląt, zajączków, gubią je po drodze, a uśmiechnięte dziecięce zastępy tworzą orszaki i przetrząsają krzaki by je znaleźć. Powracających z łowów Chasse aux oeufs bohaterów poznajemy po "wytrwale" pustych koszykach lecz "dumnie" czekoladowych rączkach, nosach i szeroko uśmiechniętych buziach.

Podzielmy się więc naszą radością z dorosłymi Francuzami, dla których nie starczyło już wielkanocnych łakoci, śląc wielkanocne życzenia drogą elektroniczną lub, co stokroć lepsze, Pocztą Polską ze wspaniałym znaczkiem.

 

Joyeuses Pâques!

Chers amis,

Que vos fêtes de Pâques rayonnent de bonheur et soient le reflet de la magie du printemps.

Chers parents,

Que mille joies se glissent dans vos coeurs
dès les premiers instants de ce matin de Pâques
et se perpétuent tout au long de l'année!

Chers Alain et Nicole,

Laissez la joie remplir vos coeurs
dès les premiers instants de ce matin de Pâques et dure toute une année!

Mon cher ami, Ma chère amie

Puisse Pâques vous apporter paix et sérénité, et vous permet de vous émerveiller devant le miracle de la vie.

Chers amis,

Tout plein de chocolats, d’œufs et de petits lapins… Régalez-vous de milles friandises… Mais attention à la crise de foie ! Surtout si elle peut entraîner une crise de foi ! très bonnes fêtes de Pâques

 

- nous vous remercions

- très chaleureusement

- Nous vous remercions très chaleureusement

- pour vos voeux

- nous vous adressons

- meilleurs voeux

- du bonheur

 

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Drodzy Przyjaciele

Niech wasze Święta Wielkanocne rozbłysną szczęściem i będą odbiciem magii wiosny.

Drodzy Rodzice

Niech tysiąc promieni wpłynie w wasze serca
od pierwszych chwil tego Wielkanocnego poranka aby trwać przez cały rok!

Drodzy Alain i Nicole

Niech radość wypełni wasze serca
od pierwszych chwil tego wielkanocnego poranka i trwa przez cały rok!

Drogi Przyjacielu, Przyjaciółko

Niech Wielkanoc przyniesie pokój i ukojenie, i pozwali wejść w podziw przed cudem życia.

Drodzy Przyjaciele

Mnogości czekoladek, jajek i króliczków... Podarujcie sobie tysiące przysmaków... Ale uważajcie na ból wątroby! Zwłaszcza, jeśli może to doprowadzić do kryzysu wiary! bardzo dobrej Wielkanocy

 

- dziękujemy wam

- bardzo gorąco

- Bardzo gorąco dziękujemy

- za wasze życzenia

- przesyłamy wam

- najlepsze życzenia

- szczęście

 

 

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew