Od XIIw. w całej Polsce, swymi kolorami na Święta Wielkanocne uwodzą nas pisanki. Wcześniej jako symbol wierzeń pogańskich zabronione, potem ręcznie woskiem roztopionym pisane i farbowane, zdobią odtąd nasze domy, kuszą kolorami, na stołach i komodach królując kunsztownymi wzorami. Te w Kurpiach i Łowickie w wycinanki przednio odziane, te na Mazowszu czy Opolszczyźnie sitowiem przybrane, a te na „Ślunsku” czy Warmii, blisko spokrewnione jednakimi rumieńcami to kraszanki strojone. W koszyczkach noszone, najpierw wyświęcone, oddawane niekiedy z miłością lub też pod Śmigusowych gróźb napastliwą mnogością, czy też odnajdywane w ogrodzie wraz z gawiedzi lubością.


Pamiętając jak to św. Maria Magdalena, gdy do domu wróciła z pustego Grobu Pana, spostrzegła, że wszystkie jajka w gospodarstwie na czerwono się zabarwiły, a dzieląc się radosną nowiną o Zmartwychwstaniu z Apostołami tymi czerwonymi jajkami też się z nimi dzieliła, już na tydzień przed Palmową Niedzielą, gospodynie wierne tradycji, kraszą jaja w tradycyjnych naturalnych barwnikach. Robaczki Czerwcem zwane, czerwieniły kraszanki na czerwono jak krew Chrystusa przelana za nasze grzechy, brązowiły i żółciły je i nasze palce cebulowe łupinki, zieleniło na radość ze zmartwychwstania młode żyto, fiolet na żałobę wielkopostną dawały płatki malwy, olchowe szyszki na czerń, znaczącą nieskończoność istnienia, do tych najpiękniejszych – kraszanek Podolskich – co także śmiertelnymi zwane bywały, a wzór biały to już Babcie same kunsztownie igłami drapały.


To ścisłe uporządkowanie geometrycznych wzorów na jajku - symbolu odnowy życia, miało głębokie znaczenie podporządkowania swego życia ścisłym regułom wiary i czystości w przeciwieństwie do chaosu, rozpusty, samowoli w grzechu. Mało jednak zważał na te szczegóły bł. ks. Wincenty Kadłubek propagując w swej kronice z końca XII wieku zabawę w "wybitki" polegającą na stukaniu pisanką w te, wcale nie słabsze, kolejnych konkurentów by wyłonić ostatecznego "całego" zwycięzcę.

Radny Warszawy, Jan Kiliński, już za czasów Sejmu Czteroletniego zdobył sobie dużą popularność. Ten nieposiadający żadnego wykształcenia, fatalnie piszący, 34 letni mistrz szewski z wykształcenia, miał odegrać pierwszorzędną rolę w przygotowującym Insurekcję Kościuszkowską Związku Rewolucyjnym, otwierając powstańcom drogę na Warszawę.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku niezwłocznie uruchomiono główne stacje radiotelegraficzne w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Jako pierwsza, już od 8 listopada 1918 roku, nadawała regularnie alfabetem Morse'a w języku polskim ... także na świat, wyposażona w nadajnik o mocy 3,5 kW firmy Lorenz, radiostacja Krakowska.

jak-gdzie-kiedy.pl Rozpoczyna Wielki Tydzień Palmowa Niedziela, a kończą II Nieszpory Niedzieli Wielkanocnej, czyli Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejszego chrześcijańskiego święta.

Procesja w Niedzielę Palmową i święcenie palm na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, ma charakter triumfalny. Chrystus przybywa na osiołku do świętego miasta od strony Góry Oliwnej, przez którą uciekał król Dawid przed Absalomem, jako powracający Król i Pan.

jak-gdzie-kiedy.pl Pierwszy władca Polski, Mieszko, według podań urodził się niewidomy, a wzrok odzyskał w czasie postrzyżyn w wieku lat siedmiu. Odzyskanie wzroku, wzięto za dobrą wróżbę dla Polski, która spełniła się gdy Mieszko I, już jako władca, postanowił zerwać z pogańskimi zwyczajami, wielożeństwem i pojąć za żonę księżniczkę czeską Dąbrówkę. Wysłane do Czech, chrześcijańskich już od czasu Bożywoja, dostojne poselstwo, powróciło z odpowiedzią Dąbrówki, która zgadzała się poślubić Mieszka ślubem kościelnym, a więc pod warunkiem że przyjmie on chrzest, tak jak i cały Naród Polski.

 
jak-gdzie-kiedy.pl Wśród wielu tytułów mu nadanych: niezłomny, odważny, Maryjny, duszpasterz, społecznik będących oddaniem hołdu jego zaangażowaniu, poświęceniu i wytrwałości w pracy społecznej i trosce o dobro Narodu, jeden dominuje trafnością – Wielki Patriota. Od pierwszych lat swego kapłaństwa, a potem jako profesor oddany problematyce społecznej, Kardynał Stefan Wyszyński wydawał publikacje naukowe biorąc też czynny udział w pracach społecznych.

jak-gdzie-kiedy.pl Jak doniosło Radio Moskwa o godzinie 07.00 pamiętnego dnia 12 kwietnia 1961 roku: jak-gdzie-kiedy.pl o godzinie 06.07 czasu GMT został wystrzelony w kosmos Jurij Aleksiejewicz Gagarin, odtąd pierwszy człowiek w kosmosie. Lot statku kosmicznego Wostok 1, trwał 108 minut i zakończył się udanym… katapultowaniem kosmonauty.

Strona 1 z 53

jak-gdzie-kiedy.pl Kolory: biały-orła, rozumiany często jako czystość lub szlachetność, na czerwonym tle, symbolizującym krew przelaną za Ojczyznę, od Piastów były ściśle związane z historią Polski.

Dopiero jednak w 1831 roku sprawa symbolu narodowej walki o niepodległość nabrała tak wielkiej wagi, że uchwałą sejmu powstańczego, niezwłocznie po uwolnieniu od carskiego jarzma i proklamowaniu suwerenności, ustanowiono biel i czerwień barwami polskimi, stanowiącymi odtąd symbol walki o wolność i polskość.


Wiele było w naszych dziejach chwil, gdy biało-czerwony sztandar, bandera jak-gdzie-kiedy.pl czy szachownica widniały dumnie nad naszymi głowami w boju, sławiły polskie zwycięstwa czy sukcesy w dziedzinie nauki, kultury czy sztuki, były ciernią w oku niemieckiego czy sowieckiego okupanta, a niekiedy też bywały zasnute dymem katastrof…Flaga Polski - FILM Wielu z nas i naszych przodków miało swój wkład w te chwile niestrudzonej odwagi i dumy, zawsze podrywające nas do boju i składające się na jasne pasmo naszej historii.


jak-gdzie-kiedy.pl Lecz niewątpliwie jeden tylko Polak sprawiał, że tyle „biało-czerwonych” i przez tyle lat dumnie wznosiło się nad głowami milionów jego rodaków we wszystkich zakątkach naszego globu. On spowodował, że biało-czerwona flaga jest na taką skalę rozpoznawana na całym świecie. Tym jedynym jest i zostanie na zawsze Jan Paweł II.

 999 Pogotowie Ratunkowe
 998 Straż Pożarna
 997 POLICJA
 112 Europejski nr. ratunkowy
 991 Pogotowie energetyczne 
 992 Pogotowie gazowe     
 993 Pogotowie ciepłownicze
   
MIASTO, DZIELNICĘ podaj w pierwszej kolejności

--ZACHOWAJ SPOKÓJ--

POTEM dopiero pełny Adres
-wskazówki dojazdu / kierunek
-charakterystyczne cechy terenu
-pozostawione przez ciebie znaki

W szkole, w rodzinie, w pracy czy na ulicy, na co dzień się widujemy i nigdy nie podejrzewamy jak bardzo siebie potrzebujemy. Uśmiechem, pomocną dłonią, czy otwierając drzwi ułatwimy i umilimy innym życie, a oddając naszą krew pozwolimy innym je kontynuować.

 


 Ogromna rzecz, a jednak tak zwyczajna. Oddajmy innym to, co mamy najdroższe, naszą krew, by pomóc ratować ich życie – radości, troski ale też zwycięstwa. Tak by znów móc im skinąć głową w powitaniu na schodach, czy gdy rano choć w pośpiechu ale przytrzymają nam drzwi.


 Nieciekawym, niskim jest brać, nużące jest czekać by dostać - a dać każdy może choćby nawet uśmiech, a jak dopiero cieszy dostawanie tych, co naprawdę dają! To ogromne szczęście móc coś komuś dać. To znaczy, że coś się ma. Oddać swój czas, oddać swoją krew tak by służyła innym, może …też do służenia innym. Oddajmy naszą krew by mogła posłużyć, by służyć naszej Ojczyźnie Polsce.

Gdzie oddasz krew